Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Napelem pályázat 2022

2021-09-14|Frissítve: 2022-03-29

2021. december 6-án indult a napelem pályázat a lakosságnak. A pályázat keretében nagyösszegű vissza nem térítendő támogatást kaphatnak napelem építésére és fűtéskorszerűsítésre azok a háztartások, ahol az egy főre jutó kereset az országos átlag alatt van.

 

A bekerülési költség 100%-át állja az állam

 

A támogatás keretében a napelemek telepítés és rendszerbe helyezés illetve a fűtéskorszerűsítés költségeinek 100%-át átvállalja az állam a programban rögzített maximum értékig. A pályázóknak nem kell regisztrációs vagy egyéb díjat fizetniük.

 

Majdnem 3 milliós támogatás napelemes rendszerre

 

Csak napelemes rendszer telepítése esetén közel 2,9 millió forint kapható. A tetőnek statikailag alkalmasnak kell lennie a napelemek telepítésére. Fontos kitétel, hogy lakóépületek tetejére kell telepíteni a napelemeket. Ez azt jelenti, hogy lehet nem igényelni a támogatást:

  • földre telepített napelemekre,
  • szigetüzemű napelem rendszerre,
  • nem lakóépületekre, például a nyaralóra vagy gazdasági épületre telepített napelemekre.

 

11 millió forint az ingatlan energetikai korszerűsítésére

 

Ha az ingatlan energetikai korszerűsítését is vállalja a pályázó, akár 11 millió forintot is kitehet a támogatás, amit teljes mértékben az előírt célokra kell fordítani.

 

Két különböző energetikai korszerűsítést lehet megvalósítani

 

A vissza nem térítendő, önrészt nem igénylő támogatás minimális összege 500 000 forint, a maximális összege attól függ, hogy milyen beruházást hajtanak végre az ingatlanon:

 

  1. napelemes rendszer a tetőn saját fogyasztási célra: bruttó 2 900 000 Ft
  2. a napelemes rendszer mellett nyílászáró csere és fűtési rendszer korszerűsítése hőszivattyúval: bruttó 11 300 214 Ft

 

Elszámolási kötelezettség

 

A támogatással minden esetben el kell számolni. A valós ráfordítási költséget nem haladhatja meg a támogatás mértéke, ugyanakkor el kell érnie legalább 500 ezer forintot. Az igénylő anyagköltsége és a saját kivitelezés költsége azonban nem számoltatható el, csak az előzetesen regisztrált vállalkozások által kiállított számlák jöhetnek szóba.

 

Az elszámolható költségekről részletesen a napelem.palyazat.gov.hu oldalon letölthető dokumentum tájékoztat.

 

Csak regisztrált vállalkozásokkal lehet kiviteleztetni

 

Napelemet telepíttetni, fűtésrendszert korszerűsíteni és nyílászárókat cserélni csak a program regisztrációs listáján szereplő vállalkozással lehet. Ezek olyan vállalkozások, amelyek sikeresen teljesítették a RRF-6-2-2 „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva” című kivitelezői regisztrációt. Pozitív elbírálás után a vállalkozás felkerül a „Regisztrált
kivitelezők listájára”, ahonnan napelem támogást igénylők számára kiválaszthatóvá
válik. A kivitelezői regisztráció 2021. október 18-tól adható be, a regisztrációs felhívásnapelem.palyazat.gov.hu oldalon található.

 

A vállalkozásokkal történő előszerződés minden esetben feltétele a pályázaton indulásnak, enélkül még a pályázat online kitöltő felülete sem nyílik meg.

 

Előfinanszírozás

 

A kezdeti munkálatokra előfinanszírozás igényelhető, ez nem haladhatja meg a napelemes rendszer megvalósításához szükséges jogi költségeket (pl. mérőóra csere) és legfeljebb a beruházás után kifizetett támogatási összeg 13 százalékát teheti ki.

 

Az igénylőre vonatkozó feltételek

 

A napelem pályázat igénylőjére két fontos feltétel vonatkozik:

 

  1. tulajdonosnak (legalább résztulajdonosnak) kell lennie abban az ingatlanban, amelyben a támogatott napelemes rendszer megvalósul,
  2. emellett állandó lakcímmel kell rendelkeznie az ingatlanban.

 

Napelem pályázat jövedelmi kritérium

 

A napelem pályázatra egy fontos jövedelmi kritérium is vonatkozik, amely az ingatlan minden résztulajdonosát érinti:

 

A tulajdonosok éves átlagos bruttó jövedelme nem haladhatja meg a 4 850 000 forintot.

 

A 4850 000 forintos értékbe csak azok a tulajdonosok számítanak bele, akik jövedelemmel rendelkeznek, az eltartottak nem csökkentik az értéket.

 

Az átlagos jövedelembe minden 2020-as évre vonatkozó szja bevallás szerinti jövedelem beleszámít, emellett a nyugdíj, a katások és a kivások jövedelme is. A kalkuláció során a jövedelemben nem részesülő tulajdonosokkal nem kell számolni, nettó fizetés és egyéb jövedelmek tekintetében a 2021. augusztus 30-án fennálló állapot számít. Ha azóta lakáseladás vagy öröklés miatt változtak meg az ingatlan tulajdonosai, akkor a pályázat beadásának időpontjában kell nézni a jövedelmi kritériumot.

 

 

Csak egyszer lehet a napelem pályázatban részt venni

 

A kritérium az igénylőre és az ingatlanra egyaránt vonatkozik.

  1. Egy személy csak egyszer kaphat napelem támogatást
  2. Egy ingatlanra csak egyszer lehet indulni a napelem pályázaton.

 

Kizáró tényezők

 

Az alábbi tényezők kizárják, hogy az igénylő nyerjen a napelem pályázaton:

  1. Az ingatlan kiskorú tulajdonos tulajdonában van
  2. Az igénylőnek 60 napot meghaladó köztartozása van
  3. Az igénylőnek nincs magyar adóazonosító jele

 

A napelem pályázat csak:

  • legfeljebb hatlakásos társasházakra (lakásonként jelentkezhetnek az igénylők, de a társasház tulajdonosainak tulajdoni többségének írásos hozzájárulása szükséges),
  • sorházakra,
  • családi házakra 

adható be.

 

További kizáró oknak minősül, ha:
 

  • az ingatlan olyan műszaki állapotban van, hogy a napelemes pályázat előzetes felújítás nélkül nem valósítható meg,
  • az ingatlan nyílászáróinak több, mint fele már megfelel a hatályos követelményértékeknek (ebben az esetben csak a napelemes rendszer valósulhat meg, a fűtéskorszerűsítés nem)
  • a beruházás megkezdődött már a pályázat beadása előtt, beleértve a berendezések és anyagok megvásárlását.

 

A napelem pályázat indulása régiónként és megyénként

 

Az igénylés a palyazat.gov.hu oldalon nyújtható be online. 2021. december 6. reggel 8-kor nyílik meg a RRF- 6.2.1 „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva” című pályázat. Első körben csak a nyugat- és közép-dunántúli megyék számára lesz elérhető, majd hetente egy-egy újabb régió következik.

 

Összesen négy ütemben lehet jelentkezni, a legutolsó ütem 2024 szeptemberére van kiírva. Minden esetben délután 17:00 órakor nyílik meg a jelentkezési felület, és három hétig lehet beadni az adott régióban a pályázatot, az utolsó napokban egyaránt este 18:00 óráig.

 

A régiónkénti pontos menetrend:
 

1. ütem

  1. 2021. december 6.: Nyugat-Dunántúl és Közép-Dunántúl (Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala és     Komárom-Esztergom, Fejér, Veszprém megyék)
  2. 2021. december 13.: Dél-Dunántúl és Dél-Alföld (Baranya, Somogy, Tolna és Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád megyék)
  3. 2021. december 20..: Észak-Alföld és Észak-Magyarország (Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád megyék)
  4. 2021. december 27.: Pest megye és Budapest

 

2. ütem

  1. 2022. szeptember 12.: Nyugat-Dunántúl és Közép-Dunántúl (Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala és Komárom-Esztergom, Fejér, Veszprém megyék)
  2. 2022. szeptember 19.: Dél-Dunántúl és Dél-Alföld (Baranya, Somogy, Tolna és Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád megyék)
  3. 2022. szeptember 26.: Észak-Alföld és Észak-Magyarország (Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád megyék)
  4. 2022. október 3.: Pest megye és Budapest

 

3. ütem

  1. 2023. szeptember 11.: Nyugat-Dunántúl és Közép-Dunántúl (Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala és Komárom-Esztergom, Fejér, Veszprém megyék)
  2. 2023. szeptember 18.: Dél-Dunántúl és Dél-Alföld (Baranya, Somogy, Tolna és Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád megyék)
  3. 2023. szeptember 25.: Észak-Alföld és Észak-Magyarország (Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád megyék)
  4. 2023. október 2.: Pest megye és Budapest

 

4. ütem

  1. 2024. szeptember 2.: Nyugat-Dunántúl és Közép-Dunántúl (Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala és Komárom-Esztergom, Fejér, Veszprém megyék)
  2. 2024. szeptember 9: Dél-Dunántúl és Dél-Alföld (Baranya, Somogy, Tolna és Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád megyék)
  3. 2024. szeptember 17.: Észak-Alföld és Észak-Magyarország (Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád megyék)
  4. 2024. szeptember 24.: Pest megye és Budapest

 

Meghatározott keret régiónként

A napelem program régiónként és ütemenként megszabja a pályázat keretében igényelhető maximális keretösszeget. 
 

napelem pályázat keretösszegek régiónként

 

Pontrendszer alapján döntenek

 

A napelem pályázaton a régiónkénti és ütemenkénti keretösszeg erejéig lehet indulni. A Nemzeti Hatóság rászorultság alapon pontrendszert dolgozott ki. Az érvényes pályázatokat a pontok szerint csökkenő sorrendbe rakják, és a sorrend alapján kezdik osztani a napelem támogatást.

 

Összesen 7 pontot lehet szerezni a pályázatban, négyet az ingatlanban lakó gyermekek, hármat a ingatlan elhelyezkedése után.

 

A támogatásban részesíteni kívánt ingatlanban 2021. augusztus 30-án állandó lakcímmel rendelkező, az igénylőt vagy élettársát családi pótlékra feljogosító, 18. életévüket be nem töltött személyek száma szerint:
 

  1. nincs gyermek: 1 pont
  2. 1 gyermek: 2 pont
  3. 2 gyermek: 3 pont
  4. 3 vagy több gyermek: 4 pont

 

A támogatásban részesíteni kívánt ingatlan fekvése szerinti járás fejlettsége a
kedvezményezett járások besorolásáról szóló 290/2014. (XI. 26.) Korm. rendelet 2.
számú melléklete alapján:

  1. nem minősül kedvezményezett járásnak: 1 pont
  2. kedvezményezett járás: 2 pont
  3. fejlesztendő járás: 3 pont

 

Határidők

 

A sikeres pályázatot az online rendszerben megjelenő Támogatói Okirat jelzi, ekkortól érdemes elkezdeni a munkálatokat.
 

  • A Támogatói Okirat kiállítása után 6 hónapon belül el kell kezdeni a napelem engedélyeztetési folyamatát a szolgáltatónál a fázisbővítéssel nem járó beruházásoknál, ha azonban szükséges ez a lépés, 12 hónap áll rendelkezésre
  • A napelemes rendszer telepítésére az okirat kiállítását követően 14 hónapig van lehetőség a fázisbővítéssel járó beruházásoknál, fázisbővítés nélkül viszont 12 hónapig
  • a nagyobb összegű, energetikai korszerűsítéssel járó beruházásra 18 hónap áll rendelkezésre.

 

A késést minden esetben be kell jelenteni, 3 hónapnál hosszabb késést pedig részletesen indokolni kell. 2026. június 30. után már semmilyen körülmények között nem fejezhető be támogatott beruházás.

 

A program végeztével még 2026. december 31-ig, de minden esetben legalább 3 évig csak engedélyeztetés mellett lehet eladni az ingatlant. Ha az eredeti jövedelmi feltételeket nem teljesíti az új vásárló, a támogatást az alapkamat kétszeresét kitevő késedelmi kamat mellett kell visszafizetni - igaz annak csak az időarányos, értékcsökkentett részét.

 

Akár 35 ezer háztartás is részesülhet a támogatásból

 

A program a Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv része, és összesen 201 milliárd forintos összegből valósulhat meg, ami az előzetes kalkulációk szerint akár 34 920 háztartás napelemes rendszerét fedezheti, amiből legalább 11 600 család a magasabb összegű, fűtéskorszerűsítést is tartalmazó támogatásban részesülhet. A november-decemberben lezajló 1. ütem 100 milliárd forint, a további 3 ütem összesen további 100 milliárd forint keretösszeget tesz lehetővé.

 

Gyakori kérdések

 

Csok-os ingatlanra be lehet adni a napelem pályázatot?

Igen. A csok nem kizáró feltétel.

 

Falusi csok keretében felújított ingatlanra lehet kérni napelem támogatást?

Igen. A falusi csok nem kizáró feltétel.

 

Pályázhatok, ha jelzáloghitel van az ingatlanon?

Igen. Sem a lakáshitel, sem a szabad felhasználású jelzáloghitel nem kizáró feltétel.

 

Indulhatok a napelem pályázaton, ha igényeltem lakásfelújítási támogatást?

Igen, a kettő nem zárja ki egymást.

 

Minimálbérrel igényelhető a napelem pályázat?


a 2022-es minimálbér bruttó havi 200 000 forint, egy évben ez 2 400 000 forint. Tehát ha akár mindkét kereső minimálbérre van bejelentve, akkor is pont belefér a háztartás jövedelme a 4 850 000 forintos keretbe.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Napemeles szaldó egyszerűen: a hónap végéig érdemes benyújtani az otthonfelújítási kérelmet
2021-06-19

Napemeles szaldó egyszerűen: a hónap végéig érdemes benyújtani az otthonfelújítási kérelmet

Az otthonfelújítási támogatást napelemes rendszer építésére vagy akár bővítésére is lehet költeni, az ilyen célú felújításoknak azonban egy különleges, egyedi határideje közeledik. Június 30-ig, vagyis a hónap végéig ugyanis meg kell lennie a kész napelemes rendszernek ahhoz, hogy az elszámolás a jelenleg kedvezőbbnek tartott szaldós legyen, és ne a későbbiekben egységesen kötelezővé váló bruttó elszámolás.

Elolvasom
Napelem pályázat vagy Otthonfelújítási támogatás: melyik a jobb energetikai korszerűsítésre?
2021-12-02

Napelem pályázat vagy Otthonfelújítási támogatás: melyik a jobb energetikai korszerűsítésre?

December 6-án indul a Napelem pályázat, amely átfogó energetikai korszerűsítésre ad lehetőséget. A kihasználására pályázatot kell beadni, ide azonban már fel kell tölteni a vállalkozóval megkötött előszerződést.

Elolvasom
Nem kell pontozással nyerni, mindenki kap a napelem pályázat ingyen millióiból
2022-03-29

Nem kell pontozással nyerni, mindenki kap a napelem pályázat ingyen millióiból

Nem kell számolgatni, mire lesz elég a plusz pont, végül minden jogosult megkaphatja az igényelt támogatását a napelem pályázaton. Ha még marad pénz, újra lehet rá pályázni.

Elolvasom

Legfrisebb hírek

Megjelent a jogszabály: így lehet felvenni 2025-tól a munkáshitelt
2024-12-13

Megjelent a jogszabály: így lehet felvenni 2025-tól a munkáshitelt

Megjelent a 4 milliós kamatmentes munkáshitelről szóló kormányrendelet. Az új kedvezményes kölcsönt 2025 januárjától lehet igényelni a bankokban. Itt megtalálod a feltételeket és szabályokat.

Elolvasom
Januártől igényelhető a 4 milliós munkáshitel, megjöttek a részletek
2024-11-18

Januártől igényelhető a 4 milliós munkáshitel, megjöttek a részletek

Közzétették a 4 milliós kamatmentes munkáshitel jogszabálytervezetét. Az új kedvezményes kölcsönt 2025 januárjától lehet igényelni. A legnagyobb buktató az lesz, ha az adósnak a hitelfelvétel után 5 év alatt összesen 90 napig nincs tb-jogviszonyos munkája.

Elolvasom
Ki számít munkanélkülinek, és milyen támogatást kaphat?
2023-10-10

Ki számít munkanélkülinek, és milyen támogatást kaphat?

A munkanélküliség 2013-tól csökkenő tendenciát mutat Magyarországon. 2020-ban a Covid-járvány következtében megtört a trend, de 2021-ben ismét csökkenésnek indult a munkanélküliségi ráta, ami 2022 második felében újra kissé emelkedni kezdett. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) havonta közöl jelentést a munkanélküliségről, illetve az álláskeresők számáról és összetételéről.

Elolvasom