Minden KATA-s vállalkozónak és vállalkozásnak 2022. február 25-ig nyilatkoznia kell a 2021-es KATA-s bevételeiről. Ehhez a 21KATA nyomtatványt kell kitölteni és eljuttatni a NAV-hoz. Elmondjuk, hogyan kell és mire érdemes figyelni.
KATA változások 2022-ben
2022. szeptember 1-től változnak a KATA feltételei.
- A taxisok kivételével nem lehet cégeknek számlázni, csak magánszemélyeknek. Ha egy cégnek számláz egy katás vállalkozás, megszűnik a kisadózó státusza
- Csak főfoglalkozású egyéni vállalkozó lehetnek katások
- Egységesen 50 ezer forint havonta a kata összege
- Évi 18 millió forintra nő a katás bevételi összeghatár
A 21KATA nyomtatvány
A vonatkozó szabályozások értelmében a kisadózóknak nyilatkozniuk kell a tárgyévben szerzett KATA-s bevételeikről a következő év február 25-ig. 2022. február 25-ig tehát a 2021-es bevételeket kell bevallani. Ezt a 21KATA nyomtatványon lehet megtenni. A nyomtatvány hivatalos neve: "21KATA Nyilatkozat és adatszolgáltatás megszerzett bevételről Bevallás 40 százalékos mértékű adóról, társasági adóról kisadózó vállalkozás részére 2021. évre".
A 21KATA kitöltése egyszerű:
- összesíteni kell a 2021-es bevételeket ezer forintra kerekítve és be kell írni a végeredményt a megfelelő rubrikába
- adatszolgáltatás keretében meg kell nevezni az olyan partnereket, akiktől 2021-ben legalább 1 millió forint bevételhez jutottunk
- el kell küldeni a nyilatkozatot a NAV-hoz
A bevallás benyújtható papír alapon és elektronikus formában is, de az elektronikus kapcsolattartásra kötelezett adóalany kizárólag elektronikusan küldheti be a nyomtatványt a NAV-hoz. A gyakorlatban minden egyéni vállalkozó és gazdasági társaság elektronikus bevallásra kötelezett, így papíron csak az adószámmal rendelkező magánszemélyek nyújthatják be a KATA nyomtatványt.
A nyomtatványt akkor is be kell nyújtani nullás tartalommal, ha a vállalkozásnak 2021-ben nem keletkezett KATA-s bevétel.
Többféle mód létezik a kitöltéshez és beküldéshez a NAV-hoz:
- Ha rendelkezünk ügyfélkapuval, a legegyszerűbb az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) kitölteni a bevallást és onnan elküldeni a NAV-nak.
- A NAV oldaláról letölthető az Általános nyomtatványkitöltő Java alkalmazás (ÁNYK - AbevJava). Ez installálni kell a gépre, le kell tölteni le kell tölteni az alkalmazáson belül a 21KATA nyomtatványkitöltő programot. Ki kell tölteni a bevallást. Ha rendelkezünk ügyfélkapuval, be lehet küldeni elektronikus formában a NAV-hoz. Ha nem, ki kell nyomtatni, aláírni, és postán beküldeni.
- Bármelyik NAV hivatalban lehet kérni 21KATA formanyomtatványt. Ezt megfelelően ki kell tölteni, majd postai úton a el kell juttatni a NAV-hoz. Ezzel a móddal csak az adószámmal rendelkező magánszemélyek élhetnek, egyéni vállalkozók és társas vállalkozások nem.
Postai küldés esetben három dologra kell figyelni:
- Aláírás nélkül a nyomtatvány érvénytelen
- A nyomtatványt 2022. február 25. éjfélig postára kell adni
- A pontos postai címet ahova a bevallást kell elküldeni a NAV hivatalban vagy az ügyfélszolgálaton tudják megmondani
Adatszolgáltatási kötelezettség 1 millió forint felett
A KATA bevallás része az adatszolgáltatási kötelezettség az olyan partnerekről, akiktől a kisadózónak a tárgyév során legalább 1 millió Ft bevétele származott. Az adatszolgáltatási kötelezettség alól kivételt képeznek az egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemélyek, tehát nem kell külön nyilatkozni a magánszemélytől származó 1 millió Ft vagy azt meghaladó KATA-s bevételről.
Tudni kell, hogy az adatszolgáltatási kötelezettség kétirányú: 2022. március 31-ig a nyilatkoznia kell azoknak a vállalkozásoknak is, akik az év során összesen legalább 1 millió Ft értékben teljesítettek kifizetést a kisadózók részére.
Mennyi volt a KATA keret 2021-ben?
A KATA éves kerete 2021-ben 12 millió forint volt. Ez átlagban havi 1 millió forintnak felel meg, ugyanakkor a 12 millió forintos keretet a teljes évre kell számítani, és egy adott hónapban túl lehet lépni a havi 1 millió bevételt.
Fontos: a 12 millió forintos keret a teljes évre vonatkozik. Ha egy vállalkozás vagy vállalkozó nem volt a teljes évben KATA adóalany, akkor a keretet arányosan csökkenteni kell. Így például ha egy KATA-s vállalkozás márciusban indult, akkor csak 10 millió forintig veheti igénybe a kisadózók tételes adóját. Hasonlóan csökkenteni kell a keretet azokkal a hónapokkal, amikor a KATA-s vállalkozás szünetelt.
Mi történik, ha túlléptem a KATA keretet?
A 12 millió forintot meghaladó rész után 40 százalék adót kell fizetni, és erről nyilatkozni kell a 21KATA megfelelő részénél. A 40 százalékos adót a be kell fizetni, de emellett a tételes adót is meg kell fizetni.
KATA adó 2021-ben
2021-ben nem változott a kisadózó vállalkozások tételes adójának mértéke, továbbra is:
- 25 000 Ft havonta a mellékállású KATA
- 50 000 Ft havonta a főállású KATA
- 75 000 Ft havonta az emelt összegű KATA
A KATA-t a tárgyhót követő hónap 12-ig kell utalni a NAV-nak a 10032000-01076349 számlaszámra az érvényes tájékoztatás alapján. Ezen kívül a KATA adóalanyok helyi iparűzési adót is kötelesek fizetni.
KATA változások 2021-ben
A KATA keret 2021-ben is 12 millió forint. A Pénzügyminisztérium ugyan már többször jelezte, hogy szigorítani fogja a KATA feltételeit, de egyelőre ezekben még nem történt változás. Fontos változás, hogy 2020. július 1-től minden belföldi adóalanyok között kiállított számlát online be kell jelenteni a NAV-nak értékhatártól függetlenül, ideértve a kézzel írt számlákat is. Figyelem, az online számlázó programokkal elkészített számlák sokszor nem automatikusan elektronikus számlák, hanem papíralapúak! A NAV regisztrációval és online számlázással kapcsolatos tudnivalókat összefoglaltuk ebben a cikkünkben.
2021. január 1-től a minden számlát online kell jelenteni a NAV-nak, ideértve a belföldi magánszemélyek és külföldieknek részére kiállított számlákat is.
Gyakori kérdések
Kaphatnak hitelt KATA-s egyéni vállalkozók?
A KATA-s jövedelem hitelfeltvételnél nem akadály. A bankok általában egy teljes lezárt évet kérnek.
Hogyan kell kiszámolni a KATA-s jövedelmet?
Az éves KATA-s bevétel 60%-a. A-NAV nál lehet kérni az erről szóló jövedelemigazolást. Az igazolás feltétele, hogy az adóév minden hónapjára be legyen fizetve a tételes adó.
A KATA-s jövedelem bruttó vagy nettó bérnek számít?
A KATA nem bér, ezért nem lehet rá olyan értelemben a bruttó nettó kifejezést használni rá, mint a munkabérre. A KATA egészen pontosan egy adózási forma, a kisadózó vállalkozások tételes adója. Egy KATA-s vállalkozásnak bevétele van. Ez alapján állít ki a NAV jövedelemigazolást.
Mi történik, ha év közben szűnik meg a KATA-s vállalkozás?
Ha a KATA adóalanyiság év közben szűnik meg, a megszűnését követő 30 napon belül el kell küldeni a NAV-nak a bevallást.
Az EVA helyett van a KATA?
Nem. AZ EVA, az egyszerűsített vállalkozói adó 2019. december 31-én megszűnt. Az evások eddig az időpontig választhatták a KATA adózási formát.
Minek a határideje február 15.?
A tételes helyi iparűzési adó (HIPA) választásának. Eddig az időpontig kell jelezni, hogy az adott adóévben a bevételtől független összegű tételes iparűzési adót fizeti-e a KATA-s vállalkozás, illetve eddig lehet kérni tételes IPA megszüntetését az adóévre. A választott módot nem kell évente megújítani, ha nem változtatunk rajta, automatikusan érvényben marad.
2022. szeptember 1-gyel megszűnt a katás státuszom. Kell bevallást készítenem a 2022-es évre?
Igen, az összes olyan hónapra, amikor kisadózó státuszú volt a vállakozás. A bevallást a kata adóalanyiság megszűnését követő 30 napot el kell küldeni a NAV-nak..