Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Mobilapplikációval fejleszti a gyermekek pénzügyi tudatosságát az MNB

2020-08-27|Frissítve: 2022-05-20

Idén ősszel startol a Magyar Nemzeti Bank és a Pénziránytű Alapítvány Digitális Diákszéf elnevezésű mobilapplikációjának első fázisa, melynek célja az általános iskolás korú gyermekek pénzügyi ismereteinek és tudatosságának fejlesztése. Az applikáción keresztül a diákok pénzügyi témájú kvízkérdésekkel találkozhatnak melynek során digitális megtakarítási eszközöket gyűjthetnek. 

 

Egyelőre korlátozottan

Az alkalmazás első üteme egyelőre korlátozottan lesz csak elérhető az általános iskolás korosztály számára, ami azt jelenti, hogy az ország fővárosában és összes megyéjének 45 oktatási intézményében használhatják majd a tanulók. A későbbiekben a projekt várhatóan további funkciókkal bővül és több diák számára is használható lesz.

 

Korábban az MNB Digitalizációs és FinTech Tanácsadó Testülete már folytatott tárgyalást egy lehetséges digitális pénzügyi oktatási eszköz bevezetéséről. Ennek eredményeképpen a Digitális Diákszéf mobilapplikáción keresztül a tanulóknak pénzügyi és fenntarthatósági témákhoz kapcsolódó kérdéseket kell megválaszolniuk a szoftveren keresztül. Aki helyesen válaszol, az úgynevezett digitális megtakarítási eszközöket (pl.: Zöld Coin, Digitális Takarékbélyeg) gyűjthet, amit a tanév során akár tárgyi ajándékokra is válthat. 

 

Tudatosabb családi költségvetés 

A gyermekek pénzügyi tudatosságának online edukációs eszközökkel való fejlesztése nem ördögtől való, hiszen számos hosszú távú előny származhat belőle. Az MNB Digitális Diákszéf applikációjával olyan később hasznos financiális készségeket fejleszthetnek a gyermekek, mint a családi büdzsé menedzselése, költségvetés készítés, pénzügyi tervezés és helyes megtakarítás. 

 

A jegybank vállalt célja egyébként a diákok pénzügyi tájékozottságának növelése, melyhez nyári ismeretterjesztő táborok anyagi támogatásával, mobilapplikációk fejlesztésével, ingyenesen letölthető pénzügyi kiadványokkal és tanulmányi versenyek patronálásával járul hozzá. A pénzügyi rendszer digitalizációjának elősegítése érdekében jött létre tavaly az MNB Digitalizációs és FinTech Tanácsadó Testülete, mely tudásmegosztó felületként támogatja a jegybank munkáját. 

 

Az MNB, a Diákhitel Központ, és a Magyar Bankszövetség által létrehozott Pénziránytű Alapítvány weboldalán számtalan további gyerekeket célzó pénzügyi digitális játék érhető el. 

 

Revolut Junior

A digitális pénzügyi edukáció kiemelten fontos, hiszen elég, ha a napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendő prepaid kártyát forgalmazó brit fintech cégre, a Revolutra gondolunk. 

 

A cég kínálatában már elérhető az ingyenesen nyitható Revolut Junior számla, ami tulajdonképpen a személyes Revolut számlánknak az alszámlája. Ehhez az alszámlához adhatunk hozzáférést 7 és 17 év közti gyermekeknek, akik ezt követően pénzt költhetnek a Junior számláról. Természetesen a hozzáférés és a költés nem korlátlan, a Juniorok nem fogadhatnak vagy utalhatnak pénzt az applikáción keresztül. Pénz is csak úgy kerülhet a Junior számlára, ha a fő Revolut számlatulajdonos pénzt tölt az egyenlegre, aki ezt követően folyamatosan követheti és kontrollálhatja a költéseket. 

 

A Junior számlához kártya is tartozik, ami ATM készpénzfelvételre, személyes és online vásárlásra is használható, de ezeket sem lehet mértéktelenül folytatnia a felhasználónak: a funkciók ki és bekapcsolgatásával a fő számlatulajdonos korlátozhatja az applikáció kínálatához való hozzáférést. 

 

Az egyre népszerűbb megtakarítási-, digitális pénzkezelési funkciók, eszközök és készségek értékes leckét nyújtanak a gyermekeknek, hogy a későbbiekben megbirkózzanak az egyre digitálisabbá váló pénzügyi világgal. 

Promóció

Kapcsolódó címkék

Kapcsolódó cikkek

Kínál-e többet a Revolut Junior, mint egy hazai banki diákszámla?
2020-08-26

Kínál-e többet a Revolut Junior, mint egy hazai banki diákszámla?

Diákként mondhatni minden fillér számít. A fintech Revolut Junior újonnan piacra dobott konstrukciója számos új lehetőséget jelent a fiatalok pénzügyeinek kezelésére. A Bank360.hu megvizsgálta, hogy ez egyáltalán miben különbözik a hagyományos bankoknál igényelhető diákszámláktól, illetve, hogy érdemesebb-e ilyen számlát nyitnunk a Revolutnál, mint valamely hazai banknál?

Elolvasom
Egyre kevésbé tervezzük meg a pénzügyeinket, de azért teszünk is félre
2022-05-21

Egyre kevésbé tervezzük meg a pénzügyeinket, de azért teszünk is félre

Az elmúlt tíz évben jelentősen csökkent azoknak az aránya, akik pénzügyi tervet készítettek a következő hónapra - derül ki az OTP Bank közleményéből. 2011-ben még a magyarok közel 60 százaléka készült fel anyagilag a következő hónapra, 2021-ben ez az arány már csak 40 százalék volt. Ennek ellenére az elmúlt időszakban sokan tudták növelni a megtakarításaikat.

Elolvasom

Legfrisebb hírek

Megjelent a jogszabály: így lehet felvenni 2025-tól a munkáshitelt
2024-12-13

Megjelent a jogszabály: így lehet felvenni 2025-tól a munkáshitelt

Megjelent a 4 milliós kamatmentes munkáshitelről szóló kormányrendelet. Az új kedvezményes kölcsönt 2025 januárjától lehet igényelni a bankokban. Itt megtalálod a feltételeket és szabályokat.

Elolvasom
Januártől igényelhető a 4 milliós munkáshitel, megjöttek a részletek
2024-11-18

Januártől igényelhető a 4 milliós munkáshitel, megjöttek a részletek

Közzétették a 4 milliós kamatmentes munkáshitel jogszabálytervezetét. Az új kedvezményes kölcsönt 2025 januárjától lehet igényelni. A legnagyobb buktató az lesz, ha az adósnak a hitelfelvétel után 5 év alatt összesen 90 napig nincs tb-jogviszonyos munkája.

Elolvasom
Ki számít munkanélkülinek, és milyen támogatást kaphat?
2023-10-10

Ki számít munkanélkülinek, és milyen támogatást kaphat?

A munkanélküliség 2013-tól csökkenő tendenciát mutat Magyarországon. 2020-ban a Covid-járvány következtében megtört a trend, de 2021-ben ismét csökkenésnek indult a munkanélküliségi ráta, ami 2022 második felében újra kissé emelkedni kezdett. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) havonta közöl jelentést a munkanélküliségről, illetve az álláskeresők számáról és összetételéről.

Elolvasom