Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Tipp & tanács

Mennyire kell ügyes befektetőnek lenni a nyugdíjbiztosításhoz?

2022-01-24|Frissítve: 2022-02-02

Egy nyugdíjbiztosítás mellett gondtalanabb nyugdíjasélet várható, mégis érdemes átgondolni, pontosan mennyi pluszt is jelent, hiszen az olcsóbb önkéntes nyugdíjpénztári ajánlatok is szóba jöhetnek. A nyugdíjbiztosítás előnye, hogy jóval hamarabb jelenthet segítséget, a magasabb minőségű szolgáltatás nagyobb költsége azonban később hátránnyal is járhat. A Bank360 számítása alapján kiderül, mekkora éves hozamot kell elérni, hogy a nyugdíjbiztosítás legyen mindenképp a jobb választás.

 

Az idősödő társadalom és az egyre emelkedő nyugdíjkorhatár kockázatai ellen nyugdíjbiztosítással lehet hathatósan tenni. Ennél az öngondoskodási típusnál ugyanis a szerződéskötés idejében érvényes nyugdíjkorhatár számít, ami jelenleg 65 év alapesetben. Ez nem minden nyugdíjcélú befektetésnél van így, az önkéntes nyugdíjpénztáraknál például a későbbi tényleges nyugdíjba vonulás esetén lehet csak a pénzhez jutni, ami évekkel későbbi időpontot jelenthet évtizedek múlva.

Az ügyfél még a tényleges nyugdíjnál hamarabb is hozzájuthat a nyugdíjbiztosítással elérhető tartós jövedelemkiegészítéshez. Viszont a nyugdíjbiztosítással nemcsak a korábbi nyugdíjat, hanem életbiztosítást is vásárol a megtakarító, ami haláleset vagy meghatározott körülmények fennállásakor rokkantság esetén is térít. A több szolgáltatás azonban csak magasabb költségek mellett lehetséges, így aki a megtakarított összeg értékőrzése törekszik, ez akár a hátrányára is válhat, hiszen az önkéntes nyugdíjpénztárnál is lehet haláleseti kedvezményezettet megadni- pénz nélkül nem maradnak az örökösök.

 

A magasabb költségeket úgy lehet kicselezni, hogy azt a befektetés hozamán visszahozza a megtakarító. A befektetési egységekhez kötött (unit linked) nyugdíjbiztosítás esetén a lehetőség adott, hiszen rengeteg eszközalap közül választhat az ügyfél- nem árt alapos ismeretekkel és jó befektetési érzékkel rendelkezni hozzá.  A Bank360 kiszámolta, mennyire kell ügyes befektetőnek kell lennie a megtakarítónak, hogy a nyugdíjbiztosítás hozama vagyongyarapításban is utolérje a nyugdíjpénztár hozamát.

 

Közel 6 százalékos éves hozamot kell elérni

A magasabb hozam mindig előnyös, de nem mindegy, hogy mekkora elvásárok mellett, és hogy milyen ráhatása van a megtakarítónak  Az önkéntes nyugdíjpénztárakban az ügyfél csak a portfólió kockázatát osztja befolyásolhatja, a befektetést már a pénztár végzi. A legutóbbi MNB statisztika alapján ez a 2020-as évben 4,13 százalékos átlagos nettó hozamra volt elég. Ez egy válságév eredménye, de ennél előreláthatóan csak magasabb hozamra kell számítani a kilábalás során, még ha a 2019-es 9,84 százalékos átlagos nettó hozam túlzott elvárás lehet egyelőre.

 

Hasonlítsd össze az alábbi kalkulátorral az elérhető személyi kölcsönöket! Állítsd be, hogy mekkora hitelösszegre van szükséged, és találd meg a számodra ideális ajánlatot! A kalkuláció ingyenes.

A 4,13 százalékos éves hozamot tehát mindenképp hoznia kell egy nyugdíjbiztosításnak, hogy ne alakuljon ki már a befektetés hozamán hátrány. De ez még nem minden, hiszen a nyugdíjbiztosítás életbiztosítás funkciója miatt többe is kerül.  A pontos eltérést a teljes költségmutató (TKM) mutatja, hiszen 2020 óta már a nyugdíjpénztárak is közlik ezt az értéket. A Bank360 az MNB adatbázisa alapján a 20 évre vonatkozó TKM-re hasonlította össze a két nyugdíjcélú befektetést.

 

Az önkéntes nyugdíjpénztárnál az átlagos TKM 1 százalék volt, és a legdrágább pénztárnál is 1,89 százalékot tett ki. A nyugdíjbiztosításoknál a TKM alsó és felső értéke kerül közlésre a különböző lehetőségek miatt, a Bank360 minden esetben az átlagot vette figyelembe. Ezzel az átlagos költségek már 2,69 százalékra nőnek a befektetési egységekhez kötött nyugdíjbiztosításoknál, a legdrágább ajánlat pedig eléri a 3,78 százalékot. Így átlagosan 1,69 százalékkal magasabb a TKM a nyugdíjbiztosításoknál, vagyis legalább 5,82 százalékos éves hozamot kell az élelmes befektetőnek elérnie, hogy a nyugdíjpénztárak 4,13 százalékos átlagos hozamával fel tudja venni a versenyt.

 

4,5 százalékos hozam alatt nem érdemes nyugdíjbiztosítással megtakarítani

A TKM-ek tekintetében vannak persze eltérések a különböző ajánlatok között, de a szükséges hozamot így sem lehet jóval lejjebb vinni. A Bank360 a legalacsonyabb költségű ajánlattal számolt minden biztosítónál –ebben az esetben is 20 éves TKM mellett és a TKM sáv széleinek átlagos értékével számolva. A Groupama Karrierív Nyugdíjbiztosításánál elérhető 1,43 százalékos TKM mellett, de ezzel együtt is 4,56 százalékos éves hozamot szükséges elérni vele, hogy elérje a 2020-as nyugdíjpénztár teljesítményét. Az ajánlatok többségénél pedig legalább 5 százalékos hozam szükséges, kettőnél 6 százalék feletti az elvárás.

A TKM érték egyébként egy átlagos, egészséges, 35 éves ügyféllel kalkulál. Ennél magasabb életkorú ügyfél vagy más kockázati tényezők megléte esetén a költségek és a szükséges hozam is meghaladhatja ezeket a számokat. Az infláció elszállása miatt pedig jelenleg minden megtakarításnál több hozamot kell elérni azonos reálhozamért.

Promóció

Kapcsolódó címkék

Kapcsolódó cikkek

Nyugdíj előtt: 30 évig keveset vagy 10 évig sokat takarítsak meg?
2020-09-10

Nyugdíj előtt: 30 évig keveset vagy 10 évig sokat takarítsak meg?

Azt már mind tudjuk, hogy ha szeretnénk a nyugdíjas éveinkben is nagyjából olyan anyagi körülmények között élni, mint az aktív időszakban, akkor félre kell tennünk. De mikor kezdjük a megtakarítást és mekkora összeggel? És tényleg jobb minél hamarabb elkezdeni? Elvégre ha 30 éven át teszek félre 10 ezer forintot, az pont ugyanaz, mintha 10 éven át tennék félre 30 ezret, nem? Nem. A Bank360.hu megmutatja, mire kell figyelni.

Elolvasom
Nyugdíjasok is igényelhetik a csokot - megmutatjuk, mi szükséges hozzá
2021-01-13

Nyugdíjasok is igényelhetik a csokot - megmutatjuk, mi szükséges hozzá

Nyugdíjasoknak is elérhető az akár 10 millió forintos csok és mellé a csok-hitel. A Bank360.hu összegyűjtötte a nyugdíjas csokkal kapcsolatos információkat.

Elolvasom
Mi lesz a nyugdíjcélú megtakarításunkkal nyugdíjba vonulás után?
2020-11-26

Mi lesz a nyugdíjcélú megtakarításunkkal nyugdíjba vonulás után?

A nyugdíjcélú megtakarítások lényege, hogy évekig, évtizedekig takarékoskodunk azért, hogy nyugdíjas éveinkben ki tudjuk egészíteni az állam által megállapított nyugdíjunkat valamilyen egyéni megtakarítással. De hogyan működik mindez? Hogyan juthatunk hozzá a megtakarításhoz és mit kezdhetünk vele? Ennek járt utána a Bank360.hu.

Elolvasom

Legfrisebb hírek

Megjelent a jogszabály: így lehet felvenni 2025-tól a munkáshitelt
2024-12-13

Megjelent a jogszabály: így lehet felvenni 2025-tól a munkáshitelt

Megjelent a 4 milliós kamatmentes munkáshitelről szóló kormányrendelet. Az új kedvezményes kölcsönt 2025 januárjától lehet igényelni a bankokban. Itt megtalálod a feltételeket és szabályokat.

Elolvasom
Januártől igényelhető a 4 milliós munkáshitel, megjöttek a részletek
2024-11-18

Januártől igényelhető a 4 milliós munkáshitel, megjöttek a részletek

Közzétették a 4 milliós kamatmentes munkáshitel jogszabálytervezetét. Az új kedvezményes kölcsönt 2025 januárjától lehet igényelni. A legnagyobb buktató az lesz, ha az adósnak a hitelfelvétel után 5 év alatt összesen 90 napig nincs tb-jogviszonyos munkája.

Elolvasom
Ki számít munkanélkülinek, és milyen támogatást kaphat?
2023-10-10

Ki számít munkanélkülinek, és milyen támogatást kaphat?

A munkanélküliség 2013-tól csökkenő tendenciát mutat Magyarországon. 2020-ban a Covid-járvány következtében megtört a trend, de 2021-ben ismét csökkenésnek indult a munkanélküliségi ráta, ami 2022 második felében újra kissé emelkedni kezdett. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) havonta közöl jelentést a munkanélküliségről, illetve az álláskeresők számáról és összetételéről.

Elolvasom