Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Mekkora ma a törlesztője egy 10 millió forintos lakáshitelnek?

2021-01-20|Frissítve: 2022-07-10

A koronavírus-járvány ideje alatt megállt az ingatlanárak emelkedése, a lakásvásárlás azonban még így is sokak számára megoldhatatlan nagyobb hitel igénylése nélkül. Felmerül a kérdés, hogy melyik lakáshitelt érdemes választani annak, aki 2021 elején vágna bele a vásárlásba - kalkulátorunk segítségével erre kerestük a választ. 

 

A lakáshitel igénylés megfontolt döntést igényel, hiszen nagy összegű kölcsön felvételéről és akár több évtizedes futamidőről is szólhat a szerződés. Emellett legalább 20 százalék önerő bevonására is szükség van, a konzervatívabb bankok pedig akár 30-40 százalékot is kérhetnek, amit nem egyszerű előteremteni. 

 

Több hitelhez magasabb jövedelemre van szükség

Ha az alacsonyabb, minimum 20 százalékos önerő mellett vesszük fel a hitelt, akkor a fennmaradó 80 százalékot hitelből kell finanszírozni. A magasabb hitelösszeghez magasabb jövedelemre is van szükség, hiszen a jövedelemarányos törlesztési mutatóval (JTM) kapcsolatos szabályok minden igénylőre egyaránt vonatkoznak. A JTM azt mutatja meg, hogy a hiteligénylő a nettó jövedelmének legfeljebb hány százalékát fordíthatja hiteltörlesztésre. A törlesztésre fordítható arány függ a hitel típusától, kamatperiódusától és attól, hogy az igénylő havi nettó jövedelme eléri a félmillió forintot vagy sem.

 

Az egyszerűség kedvéért az hazai nettó átlagbérrel számoltunk, ez 2020. októberében 264 200 forint volt. Jó hír, hogy a lakáshitel igénylés előtt állók ekkora jövedelemmel a bankok többségénél ki tudják használni az elérhető kamatkedvezményeket. Nézzük meg, mennyibe kerül egy 10, 20 és egy 30 millió forintos lakáshitel.

 

A Bank360.hu lakáshitel kalkulátorát használva kiderül, hogy 10 millió forintot 20 éves futamidővel számolva akár 3,45 százalékos THM mellett is felvehetnek az igénylők, 5 éves kamatperiódussal számolva. Az induló havi törlesztőrészlet 57 483 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 13 795 920 forint. Ebben az esetben a JTM szabályaihoz igazodva a nettó jövedelem legfeljebb 35 százaléka fordítható hiteltörlesztésre, az átlagjövedelemmel számolva ez 92 470 forint - ebbe bőven belefér a fenti hitelpélda törlesztőrészlete. 

 

Ha biztonságosabb hitelt szeretnénk, akkor a legalább tíz éves kamatperiódusú hiteleket érdemes összehasonlítani. A kamatkockázat így alacsonyabb, emiatt a JTM szabályok is megengedőbbek: akár a nettó jövedelem felét is törlesztésre lehet fordítani, ami 132 100 forintnak felel meg. A hitel viszont drágább, tíz éves kamatperiódussal számolva a THM 3,99 százalék, a havi törlesztőrészlet 60 177 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 14 442 480 forint. Az előző példával összehasonlítva a 20 éves futamidő alatt közel 700 ezer forinttal kerül többe a kölcsön - ha ezen szeretnénk változtatni, a futamidő rövidítése jó megoldás lehet. 

 

A futamidő alatt végig fix kamattal számolva 5 százalékos THM alatt nem találni ajánlatot. 5,14 százalékos értékkel számolva a havi törlesztőrészlet 65 813 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 15 844 470 forint. Ez 20 éves futamidővel számolva több mint kétmillió forinttal drágább, mint az ötéves kamatperiódusú kölcsön - cserébe egyáltalán nem kell aggódni a kamatkockázat miatt, hiszen a kamat végig fix marad. Ennél a példánál szintén a havi nettó jövedelem fele fordítható hiteltörlesztésre.

 

Mi alapján érdemes választani?

Döntés előtt több szempontot érdemes szem előtt tartani. Elsőként a hitelösszeget célszerű meghatározni, azután pedig a kalkulátor segítségével kiszámolni, hogy milyen hosszú futamidő lenne optimális. A havi törlesztőrészlettel nemcsak a JTM-hez, hanem az egyéb kiadásokhoz igazodva is érdemes kalkulálni, hogy a törlesztés biztosan ne okozzon gondot. Az igénylésnél a kamatperiódusról is érdemes elgondolkodni, hiszen ahogy a fenti példáknál is láthattuk, a piacon elérhető ajánlatok között jelentős eltérés lehet a téren. 

Promóció

Kapcsolódó címkék

Kapcsolódó cikkek

Mennyi jövedelem kell 10 millió forint kölcsönhöz?
2020-03-02

Mennyi jövedelem kell 10 millió forint kölcsönhöz?

Mielőtt hitelt vennénk fel, mindenképpen ki kell számolnunk, hogy milyen terhelést jelentene számunkra az összeg törlesztése. Bizonyos terhelés felett ugyanis a hitel törlesztése kockázatos lehet, a túlzott eladósodást akadályozó szabályozás így nem is teszi lehetővé, hogy a jövedelmünket a meghatározott szint felett hitel terhelje. Ettől függetlenül is érdemes végiggondolni, elbírjuk-e az adott hitellel járó terhet éveken át.

Elolvasom
Hol vehetsz fel legolcsóbban 10 millió forintot?
2020-01-13

Hol vehetsz fel legolcsóbban 10 millió forintot?

Egy 10 millió forintos kölcsönt szinte bármelyik banknál felvehetünk, az viszont egyáltalán nem mindegy, hogy melyik terméket választjuk, mert akár milliós különbség is lehet a teljes visszafizetendő összegben. A Bank360 utánajárt, hogy mire számíthatunk, ha személyi kölcsönt, jelzáloghitelt, esetleg a babaváró hitelt választjuk.

Elolvasom
Személyi kölcsön vagy jelzáloghitel? 10 millió forinttal új távlatok nyílnak
2018-04-09

Személyi kölcsön vagy jelzáloghitel? 10 millió forinttal új távlatok nyílnak

A két talán legnépszerűbb konstrukció közötti fő különbség hagyományosan a hitelösszeg nagysága volt. A jelzálog „szokásos” terepe a lakásvásárlás és –építés, míg a személyi kölcsön a gyors, de kisebb összegű, pármillióig terjedő összegekkel egyfajta pénzügyi injekcióként jelentett írt az átmeneti pénzzavarra, illetve ha hirtelen volt szükségünk egy kisebb-nagyobb összegre… akár autóvásárláshoz, a nappali berendezéséhez, vagy egy képzés finanszírozásához.

Elolvasom
Ekkora a törlesztője egy 10, 15 és egy 20 millió forintos lakáshitelnek
2021-02-15

Ekkora a törlesztője egy 10, 15 és egy 20 millió forintos lakáshitelnek

Kiszámoltuk, mekkora havi kiadásra számíthat az, aki lakásvásárláshoz februárban venne fel piaci kamatozású jelzáloghitelt.

Elolvasom
Mekkora a törlesztője egy 10 milliós lakáshitelnek?
2021-07-29

Mekkora a törlesztője egy 10 milliós lakáshitelnek?

Az alapkamat emelése a piaci hiteleket is megdrágítja, előbb vagy utóbb jelentős mértékű kamatnövekedéshez vezet a lakosság számára is.

Elolvasom
Mennyi most a törlesztője egy 6 millió forintos lakáshitelnek?
2021-09-28

Mennyi most a törlesztője egy 6 millió forintos lakáshitelnek?

Két hitelösszegre 6, illetve 9 millió forintra vizsgáltuk meg, hogy milyen feltételeket támasztanak a hitelfolyósító intézetek.

Elolvasom
Mennyi a törlesztője a 10 milliós lakáshitelnek, és hogyan kapnak a túl fiatalok és túl idősek?
2022-07-11

Mennyi a törlesztője a 10 milliós lakáshitelnek, és hogyan kapnak a túl fiatalok és túl idősek?

Egy tízmilliós lakáshitelt, 10 éves futamidővel 7,5-9 százalékos THM-mel és 120 ezer forint körüli havi törlesztővel vehetünk fel. Ha a banknak túl fiatalok vagy idősek vagyunk, érdemes több helyen körül néznünk.  

Elolvasom

Legfrisebb hírek

Megjelent a jogszabály: így lehet felvenni 2025-tól a munkáshitelt
2024-12-13

Megjelent a jogszabály: így lehet felvenni 2025-tól a munkáshitelt

Megjelent a 4 milliós kamatmentes munkáshitelről szóló kormányrendelet. Az új kedvezményes kölcsönt 2025 januárjától lehet igényelni a bankokban. Itt megtalálod a feltételeket és szabályokat.

Elolvasom
Januártől igényelhető a 4 milliós munkáshitel, megjöttek a részletek
2024-11-18

Januártől igényelhető a 4 milliós munkáshitel, megjöttek a részletek

Közzétették a 4 milliós kamatmentes munkáshitel jogszabálytervezetét. Az új kedvezményes kölcsönt 2025 januárjától lehet igényelni. A legnagyobb buktató az lesz, ha az adósnak a hitelfelvétel után 5 év alatt összesen 90 napig nincs tb-jogviszonyos munkája.

Elolvasom
Ki számít munkanélkülinek, és milyen támogatást kaphat?
2023-10-10

Ki számít munkanélkülinek, és milyen támogatást kaphat?

A munkanélküliség 2013-tól csökkenő tendenciát mutat Magyarországon. 2020-ban a Covid-járvány következtében megtört a trend, de 2021-ben ismét csökkenésnek indult a munkanélküliségi ráta, ami 2022 második felében újra kissé emelkedni kezdett. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) havonta közöl jelentést a munkanélküliségről, illetve az álláskeresők számáról és összetételéről.

Elolvasom