Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Tipp & tanács

Égő étolaj, dohányzás - így kerülhetők el a lakástüzek

2022-05-29|Frissítve: 2022-06-29

Sokszor banális hibák, figyelmetlenségek vezetnek a lakástüzekhez, amelyek ezért jelentős részt elkerülhetők. Megmutatjuk a leggyakoribb okokat és a nagyobb károk megelőzésének módjait. 

 

A Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) a káradatok alapján levont tapasztalatai szerint a legtöbb lakástűz a konyhában keletkezik, második legveszélyesebb terület a lépcsőház, de gyakoriak az erkélyen keletkezett tüzek is, amelyek egyértelműen a dohányzással vannak összefüggésben. 

 

Az esetek legnagyobb része emberi mulasztásra, gondatlanságra volt visszavezethető. A legtöbb kár a konyhai tűzesetek, a fűtőberendezések, valamint az elektromos berendezések meghibásodásából ered, de gyakori kiváltó ok az ágyban dohányzás is. 

 

Számos esetben fordult elő, hogy a tűzhelyen felejtett serpenyőben, edényben lévő olaj meggyulladt. A bajt az okozta, hogy nem megfelelő módon kezdték oltani a tüzet. Fontos tudni, hogy ilyen esetben az automatikus reakcióval ellentétben soha ne oltsunk vízzel! A legjobb, ha az edényre egy fedőt helyezünk.

 

Gyakori tűzok az is, hogy a fűtőberendezésekhez túlságosan közel helyezték el a bútorokat, emiatt ezek meggyulladtak. Tüzet okozhat elektromos készülékeink hibás működése, és akár az általuk termelt hő nem megfelelő elvezetése is. Más esetekben a nem megfelelően karbantartott hálózat okozhat komoly károkat.

 

A lakástüzek többségénél nem közvetlenül a tűz okoz sérülést, hanem a felszabaduló füst vezet füstmérgezéshez, rosszabb esetben halálhoz. Mindez megelőzhető, ha füstérzékelőt helyezünk el a lakásban. Az eszköz 85 decibeles hangerővel jelzi a tüzet annak kezdeti stádiumában, amikor még könnyebben meg lehet fékezni. Ez a hangerő a legmélyebben alvó embert is felébreszti.

 

A tűzesetekkel, tűzkárokkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat a MABISZ-szal közösen összeszedte a Magyar Elektrotechnikai Egyesület és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. A három szervezet már több ajánlást is ki adott, amelyek itt olvashatóak. A jó tanácsok és az árammal kapcsolatos alapismeretek mellett az ajánlások kitérnek arra is, hogy ha már a baj bekövetkezett, pontosan milyen esetekben és hogyan segíthet a biztosítás

 

A tűz,- valamint az elemi károkra valamennyi hazai lakásbiztosítás fedezetet nyújt. Ez kiterjedhet a baleset miatti anyagi kiadások fedezésére, pótolhatja a jövedelemkiesést, és az asszisztencia szolgáltatást választva a pénzügyi szolgáltatáson túli, kézzelfogható segítséget is kaphatunk a biztosítótól. Az asszisztencia keretében a biztosító arra vállalkozik, hogy a szerződésben felsorolt szolgáltatásokat megszervezi. Ezeknek a költsége azonban a biztosítottat terheli, ha nem lehet valamely biztosítási összeg terhére elszámolni.

 

A MABISZ adatai szerint tavaly több mint 6100 tűzeset ügyében fordultak az ügyfelek a biztosítókhoz, amelyek ezekre összesen 6,5l milliárd forintot meghaladó összeget fizettek ki. A tavalyi viharszezon (amely kirívóan katasztrofálisnak bizonyult és a lakásbiztosítási kárkifizetések egyik legnagyobb tételét jelenti) 9,1 milliárdos számlát hagyott maga után. Ám míg ez utóbbi összeg az elmúlt tíz év legnagyobbika, addig tűzkárokra fizettek már 9 illetve 7 milliárd forintnál is magasabb összeget a biztosítók egy-egy évben. 

 

Összesen 2010 óta a 62 milliárd forintot is meghaladják a tűzkárok miatt közel 77 ezer bejelentés nyomán térített összegek. A tűzoltók statisztikái eltérnek a biztosítókétól, mivel nem minden károsodott otthon tulajdonosa számíthat a társaságok segítségére. Ugyanis csak a magyarországi lakóingatlanok 72-73 százalékának van lakásbiztosítása.

 

Promóció

Kapcsolódó címkék

Kapcsolódó cikkek

Milyen balesetbiztosítási elemek vannak a lakásbiztosításokban?
2021-08-16

Milyen balesetbiztosítási elemek vannak a lakásbiztosításokban?

Megvizsgáltuk néhány biztosítótársaság esetén, hogy lakásbiztosításaik mellé pontosan milyen kiegészítő balesetbiztosítási csomagok köthetőek.

Elolvasom
Betöréskár a lakásbiztosításban
2019-11-12

Betöréskár a lakásbiztosításban

A lakásbiztosítások fontos része a betörés elleni védelem. A biztosítók az alapcsomagoknál jellemzően egy átlagos ingóságokra vonatkozó vagyont is meghatároznak, így ha ingatlan és ingó vagyontárgyakra egyaránt vonatkozó biztosítást kötünk, nagyjából azzal számolhatunk, hogy az elektronikai berendezéseink, kütyüink, bútoraink is védve vannak.

Elolvasom
A lakásbiztosítás nemcsak lakáskárnál jelenthet segítséget
2021-06-10

A lakásbiztosítás nemcsak lakáskárnál jelenthet segítséget

A biztosítók lakásbiztosításuk mellé különféle formában nyújtanak egészség- és balesetbiztosítást is, a Bank360 elemzői pedig megvizsgálták, hogy melyik szolgáltató milyen lehetőségeket kínál.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrisebb hírek

Megjelent a jogszabály: így lehet felvenni 2025-tól a munkáshitelt
2024-12-13

Megjelent a jogszabály: így lehet felvenni 2025-tól a munkáshitelt

Megjelent a 4 milliós kamatmentes munkáshitelről szóló kormányrendelet. Az új kedvezményes kölcsönt 2025 januárjától lehet igényelni a bankokban. Itt megtalálod a feltételeket és szabályokat.

Elolvasom
Januártől igényelhető a 4 milliós munkáshitel, megjöttek a részletek
2024-11-18

Januártől igényelhető a 4 milliós munkáshitel, megjöttek a részletek

Közzétették a 4 milliós kamatmentes munkáshitel jogszabálytervezetét. Az új kedvezményes kölcsönt 2025 januárjától lehet igényelni. A legnagyobb buktató az lesz, ha az adósnak a hitelfelvétel után 5 év alatt összesen 90 napig nincs tb-jogviszonyos munkája.

Elolvasom
Ki számít munkanélkülinek, és milyen támogatást kaphat?
2023-10-10

Ki számít munkanélkülinek, és milyen támogatást kaphat?

A munkanélküliség 2013-tól csökkenő tendenciát mutat Magyarországon. 2020-ban a Covid-járvány következtében megtört a trend, de 2021-ben ismét csökkenésnek indult a munkanélküliségi ráta, ami 2022 második felében újra kissé emelkedni kezdett. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) havonta közöl jelentést a munkanélküliségről, illetve az álláskeresők számáról és összetételéről.

Elolvasom